Pokud dostanete pozvánku na nějakou tu společenskou akci, kromě informací, které se týkají místa a času, by měla obsahovat také informaci, která se týká oblečení. Někteří mohou tento termín znát pod pojmem dress cod. Právě proto, jak by mělo vypadat vhodné oblečení pro takovou událost, se používají anglické výrazy. V našem dnešním článku se podíváme na přehled, který vám usnadní orientaci v těchto anglických názvech.
troje černé šaty
Nejčastější variantou společenského oděvu je Black Tie. Žena by v tomto případě měla volit dlouhé večerní šaty namísto těch krátkých. Ty jsou vhodné jen tehdy, pokud se jedná o akci, která je méně formální.
Existuje ale také White Tie, což je příležitost, pro kterou se hodí honosné a luxusní společenské šaty. Dáma by vždy měla mít dlouhou večerní róbu.
Známé je také Creative black Tie. Jedná se také o formální událost, kde ale můžete popustit uzdu své fantazie a zvolit šaty, které budou spíše dlouhé, ale budou korespondující s posledními trendy.
Nejvíce oblíbený je asi Formal. Jak už samotný název vypovídá, je zapotřebí volit formální oděv. Na místě jsou dlouhé večerní šaty, ale pokud se budete nacházet v prostředí, které je uvolněnější, nemusíte se bát ani šatů koktejlových. Pokud se v názvu objeví ještě slovo Semi, je vhodné do šesté hodiny sáhnout po kostýmku. Jestliže se ale jedná o večerní akci, je lepší volit šaty koktejlového střihu.
boty na ples
Pokud raději nosíte šaty koktejlové nebo kratší společenské, pak pro vás bude ideální událost, která ponese Little black dress. Pokud se nebojíte barev, můžete kromě černé sáhnout také na extravagantnější model.
A co čekat od Coctail? Jak již samotný název vypovídá, každá žena by si měla obléct koktejlové šaty. Je zapotřebí je doplnit o vhodnou kabelku a boty na podpatku.
Existuje i Dressy casual. V překladu se jedná o nedbalou eleganci, což by někoho mohlo vést k myšlence, že se jedná o džíny a tričko. Tak tomu ale rozhodně není. Ženy by měly sáhnout po šatech, které nemusí být ani dlouhé a ani honosné. Pouze postačí, když budou elegantní a budou slušet.

Jak se správně zorientovat v dámských společenských šatech